Siirry sisältöön
Haku

Uutiset

9.9.2026

Ekami lisää datakeskusalan koulutustustarjontaa yhteistyössä Googlen ja eurooppalaisten kumppaneiden kanssa

Kotkan-Haminan seudun koulutuskuntayhtymä Ekami vahvistaa asemaansa datakeskusalan koulutuksen edelläkävijänä lisäämällä ja kehittämällä datakeskusalan koulutustarjontaa tukemaan uusia datakeskusinvestointeja. 

Datakeskukset ovat yksi Kymenlaakson merkittävimmistä kasvualoista. Googlen datakeskusinvestoinnit Haminassa, Kymenlaaksossa käynnissä olevat datakeskusinvestoinnit sekä tänään julkistetut Suomen historian suurimmat 13 miljardin investoinnit lisäävät merkittävästi ammattiosaajien osaajien kysyntää tulevina vuosina. 

Ekamin datakeskusalan koulutus vastaa erityisesti Kymenlaakson, mutta myös koko Suomen kasvavaan datakeskusosaajien tarpeeseen. Uudet datakeskusinvestoinnit lisäävät merkittävästi teknisen kunnossapidon, sähköjärjestelmien, automaation, turvallisuuden sekä datakeskusten käyttö- ja ylläpitotehtävien osaajatarvetta tulevina vuosina.

Ekamin uusin alalle suunnattu koulutus on Datakeskusalan perusteet- tutkinnon osa (15 osp). Koulutus tarjoaa opiskelijoille valmiuksia datakeskusten toimintaperiaatteisiin, teknologiaan sekä käyttö- ja ylläpitotehtäviin. Koulutusta tarjotaan jatkuvan haun koulutuksena sekä työvoimakoulutuksena. Koulutusohjelma on kehitetty yhteistyössä Googlen ja eurooppalaisen datakeskusosaamisen kehittämisverkoston (CEDCE) kanssa. 

Ekami on ollut datakeskusalan koulutuksen kehittämisen edelläkävijä Suomessa jo vuodesta 2011 lähtien. Haminan kampuksella sijaitsee Suomen ensimmäinen datakeskuskoulutuksen oppimisympäristö, jota on kehitetty yhteistyössä yritysten kanssa vastaamaan alan muuttuvia tarpeita. Viime vuosina Ekami on investoinut sekä fyysisiin että digitaalisiin oppimisympäristöihin, simulaattoreihin sekä datakeskusosaamisen kansalliseen ja kansainväliseen kehittämiseen. 

Datakeskusala on yksi nopeimmin kasvavista teknologiateollisuuden toimialoista Euroopassa. Haluamme varmistaa, että suomalaisilla nuorilla ja aikuisilla on mahdollisuus kouluttautua alan tulevaisuuden ammatteihin. Yhteistyö Googlen ja eurooppalaisten kumppaneiden kanssa nostaa Ekamin ja koko Suomen datakeskusosaamisen uudelle tasolle

toteaa kuntayhtymän johtaja Sami Tikkanen. 

Lue tästä 9.9.2026 julkaistu uutinen (Helsingin Sanomat).(avautuu uuteen ikkunaan, siirryt toiseen palveluun)

Lisätietoja:

Sami Tikkanen
Kuntayhtymän johtaja, rehtori
Kotkan-Haminan seudun koulutuskuntayhtymä, Ekami

Kimmo Kallioniemi
Koulutusjohtaja
Kotkan-Haminan seudun koulutuskuntayhtymä, Ekami

Teemu Hautamäki
Datakeskusasiantuntija
Kotkan-Haminan seudun koulutuskuntayhtymä, Ekami